Stmívání.eu ~ Twilight Fan Home - Recenze » Všechno, úplně všechno

Twilight dort by Dorianna


Všechno, úplně všechnoSmrtelné nebezpečí kvůli lásce? Ale jděte, jen sobecké činy každého z nich...
Novinka nakladatelství Jota.

 

Autor: Nicole Yoon

Rok vydání: 2015

Rok vydání originálu: 2015

Počet stran: 296

Nakladatelství: Jota 

Jazyk: čeština

Tato originální prvotina vypráví o dívce, která je doslova a do písmene alergická na celý svět. Je zavřená doma, nikam nesmí a skoro nikdo nesmí k ní. Když se ale do sousedního domu přistěhuje nová rodina a s ní i kluk jménem Olly, začíná se odvíjet komplikovaná „lovestory“, která obrátí naruby všechno, úplně všechno, co osmnáctiletá Madeline dosud znala. Neotřelý milostný příběh je zajímavý i svým zpracováním – obsahuje Madelininy deníkové záznamy, poznámky, tabulky, seznamy či ilustrace. Ahoj. Jmenuji se Madeline Whittierová a jsem nemocná. Moje nemoc je vzácná a málo známá. Jsem totiž alergická na celý svět. Vůbec nevycházím z domu, nebyla jsem venku celých sedmnáct let. Jediní lidé, které vídám, jsou moje máma a ošetřovatelka Karla. Ale pak se jednoho dne u sousedního domu objevilo stěhovací auto. Vykoukla jsem z okna a uviděla ho. Byl vysoký, štíhlý a celý v černém – černé triko, černé džíny, černé tenisky a černá pletená čepice, která mu zakrývala vlasy. Zachytil můj pohled a upřeně se na mě zadíval. Já jeho upřený pohled opětovala. Jmenuje se Olly. Možná že nemůžeme předvídat budoucnost, ale některé věci přesto předpovědět můžeme. Například to, že se do Ollyho zamiluju, je jisté. A téměř jisté taky je, že to bude katastrofa. Příběh o bezmezné radosti i nekonečném smutku, které zažíváme, když prorazíme stěny své ulity a kvůli lásce uděláme něco úplně bláznivého (a smrtelně nebezpečného).

jj

Při čtení této knížky mě napadlo, že i člověk, který vás nejvíce miluje, je stejný sobecký zmetek jako ostatní. Své činy schovává za zástěrku lží, které jako by byly dostatečným důvodem, pro to, aby jednal tak, jak jednal. Protože přesto, jak vám namlouvá a vy se tomu snažíte věřit, protože si nedokážete přiznat, že vám jeho jednání v hloubi duše jen ubližuje, ale protože je to váš milovaný, nemůžete o něj přijít, a on tomu může věřit také, jeho jednání vede jen k jeho osobnímu potěšení a prospěchu.

jj

Všechno, úplně všechno je demonstrativní ukázkou toho, jaké to je, když vás váš nejbližší přímo zabíjí svou láskou. A nemusí se jednat o vážné onemocnění, které vám namluví, stačí celý váš život s vámi zacházet tak, abyste nabyli dojmu, že v tomhle světě bez něj neobstojíte. V takovém případě se stáváte vězněm ve vlastním světě, který se vám možná dřív zdál bezpečný a přívětivý, ale časem začnete cítit, že z vás jen vysával nejdřív to, jací ve skutečnosti jste – a byli byste, kdybyste měli možnost se projevit, a pak i všechnu zbylou energii. A vy dobrovolně chřadnete a chřadnete.

Přesně takto žije Madeline. Uzamčená a oddělená od skutečného světa. Z vlastní zkušenosti vím, jaké to je, když vás někdo duševně vězní, ale jaké to je, když i fyzicky jste ovládáni někým, kdo k tomu nemá jiný důvod, než sobeckou touhu vás držet u sebe? Je tohle dostatečný důvod pro takovou zradu? Protože se bezpochyby jedná o zradu. Protože takový člověk se zpronevěřil svým citům, zpronevěřil se vám.

jj

A pak přijde ten nejbolestivější moment: když poprvé otevřete oči a uvidíte realitu z úhlu, o kterém jste ani neměli ponětí, že existuje.

jj

Všechno, úplně všechno mě ze začátku uchvátilo svou úderností a schopností na čtenáře zapůsobit a dostat se mu pod kůži; postupem děje se ale právě toto stalo největší slabinou této knížky. Autorka nevěděla, jak se vypořádat s takto zrazeným člověkem, s jeho pocity a vnitřnímu pochody, a tak je pro jistotu úplně přeskákala.

První kapitoly ve mně vzbudily dojem, že nepůjde o další romanci, jejíž středem vesmíru je kluk, ale šlo. Všechno, úplně všechno tak nějak neobsahovalo úplně všechno, co bych si přála. To, na co jsem byla nejvíce zvědavá – Madelinino vyrovnání se se skutečností, knížka vůbec neobsahovala.

jj

Ale abych jen nehanila, bylo to fajn čtení. Na léto, v zimě to nečtěte. Olly je skvělý – jak jinak, i když možná trochu drzý způsobem, který by mi na klukovi vadil. 

V knížce bezpochyby – přes všechno špatné, co se hlavní hrdince děje – najdeme i sladké řečičky:

Madeline: Domluvme se, že budeme jenom přátelé, ok?

Olly: ok

Olly: ale už žádný prohlížení mých svalů

Madeline: Přátelé, Olly!

Olly: a mých očí

Madeline: Žádné další řeči o mých pihách!

Madeline: A mých vlasech.

Olly: a tvých rtech

Madeline: A tvým dolíčku.

Olly: líbí se ti?

Madeline: Přátelé!

Zkrátka uznejte, že toto je slaďárna na druhou.

jj

A asi druhá nejdůležitější informace této recenze: K tomu smrtelnému nebezpečí pro lásku... Upřímně řečeno, takhle jsem to vůbec nevnímala. Celý ten hloupý výlet Madeline dělala jen kvůli sobě, ne Ollyho. Ten chudák se jen vezl, když za ním Madeline přišla a donutila jej jet s ní; přiznejme si, co měl vlastně dělat? Nechat ji jet sámotnou?

Celou tu hlavní "katastrofu" si vymyslela Maddy a pak jej postavila před hotovou věc.

Takže nějaké umírání pro lásku? To se vůbec nekonalo. Madeline celých těch tři sta stran myslela jen na sebe. Chudák kluk...

k

 A těm kterým tato informace ušla, tento příběh byl zfilmován a na konci června šel do našich kin. ;)

jj

Knížka poskytuje zajímavý pohled do světa lidí, kteřá jsou odtrhnuti od okolního světa. Na můj vkus by příběh snesl i o pět set stran více, celkově mi to přišlo poněkud nedořešené, ale těžko se autorka pustí do druhého dílu (který by tomu ani nepomohl) nebo do přepracování stávající knihy, když ta má sama o sobě velký úspěch ve světě.

Autorka píše zajímavě, ale poněkud plytce; stále se ale dostáváme k tomu samému: že by si  Všechno, úplně všechno zasloužilo větší propracování.

Jako poslední chci říct, že se jednalo o velice sobecku knížku. Každá postava myslela jen na sebe a téměř ani nepomyslela, jaké důsledky to může mít pro ostatní!

ddd

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Jota.

 hh

Kniha je k zakoupení zde.Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Všechno, úplně všechno:

 1
14.08.2017 [10:00]

CvrcekJe to zajímavá knížka, ale bohužel se nevymanila z klasické love story, takže nad tím člověk nesmí přemýšlet moc do hloubky. Čte se to ale pěkně, já sama jsem to četla najednou a měla jsem přečtené za necelé dopoledne. Emoticon

03.08.2017 [21:01]

caiusandathenodoravyzerá to zaujimavo a trailer sa mi veľmi páčil, možno že, by som to aj prečítala.

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.ei.]smile41[./ei.] [.ei.]smile34[./ei.] [.ei.]smile33[./ei.] [.ei.]smile06[./ei.] [.ei.]smile01[./ei.] [.ei.]smile08[./ei.] [.ei.]smile19[./ei.] [.ei.]smile10[./ei.] [.ei.]smile17[./ei.] [.ei.]smile22[./ei.] [.ei.]smile25[./ei.] [.ei.]smile09[./ei.] [.ei.]smile07[./ei.] [.ei.]smile32[./ei.] [.ei.]smile35[./ei.] [.ei.]smile40[./ei.] [.ei.]smile24[./ei.] [.ei.]smile23[./ei.] [.ei.]smile16[./ei.] [.ei.]smile11[./ei.] [.ei.]smile18[./ei.] [.ei.]smile29[./ei.] [.ei.]smile20[./ei.] [.ei.]smile27[./ei.] [.ei.]smile12[./ei.] [.ei.]smile15[./ei.] [.ei.]smile04[./ei.] [.ei.]smile03[./ei.] [.ei.]smile36[./ei.] [.ei.]smile31[./ei.] [.ei.]smile38[./ei.] [.ei.]smile14[./ei.] [.ei.]smile13[./ei.] [.ei.]smile26[./ei.] [.ei.]smile21[./ei.] [.ei.]smile28[./ei.] [.ei.]smile39[./ei.] [.ei.]smile42[./ei.] [.ei.]smile30[./ei.] [.ei.]smile37[./ei.] [.ei.]smile02[./ei.] [.ei.]smile05[./ei.]


Uživatel:
Heslo:
Registrace


OurStories.cz


Psycholožka, terapeutka, lektorka Zuzana Tomášková Prosperio.cz...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Máte zájem? Jste Přispěvateli a chcete se stát Ověřenými přispěvateli? Jste Ověřenými přispěvateli a chcete se stát
Profi přispěvateli?
Přidejte se k Pomoci začínajícím autorům.
Hledají se pomocníčci I vy se můžete stát administrátory.
Nábor administrátorů

Kdo je tu z členů? Klikni!