Stmívání.eu ~ Twilight Fan Home - Recenze » Siréna

Jamie


SirénaJedna "obyčejná" siréna a jeden neobyčejný kluk.

Novinka nakladatelství CooBoo od Kiery Cass - autorky trilogie Selekce.

jjj

Autor: Kiera Cass

Rok vydání: 2009

Rok vydání originálu: 2017

Počet stran: 304

Nakladatelství: CooBoo (Albatros media)

Jazyk: čeština

 

Láska je vždycky risk i zisk.

Oceán zachránil Kahlen před smrtí. Je to už dávno, co ji nenechal utonout, a od té doby mu slouží jako siréna. Svým zpěvem láká bezpočet neznámých do hlubin moře, aby tak splatila dluh. Může se pohybovat také na zemi mezi lidmi, ale protože by i jediným slovem mohla způsobit smrt, musí držet jazyk za zuby. Dívá se, jak žijí obyčejní lidé a těší se, až bude taky smět hlasitě mluvit, smát se a svobodně žít. 

Je smířená se samotou až do konce služby… ale pak se seznámí s Akinlim. Je to kluk, který má všechno, o čem kdy snila. Vypadá dobře, je srdečný, vtipný a bezprostřední, zajímá ho nejenom její krása. Všemožně se s ní snaží komunikovat, úžasně si rozumějí a vztah mezi nimi rychle přeroste kamarádství. Ať chtějí nebo ne, jsou spojeni poutem lásky… A Kahlen chce.

Jsou tu však pravidla daná Oceánem a zamilovat se do člověka? To by jistě žádná siréna neměla. Bude muset Akinliho opustit. Žádný člověk nesmí v životě poznat mořský svět sirén. Jenomže poprvé po létech poslušnosti je Kahlen rozhodnutá následovat hlas srdce.

 jj

Siréna je existenčně nejstarší dokončený příběh dnes už ve čtenářské obci známé Kiery Cass, mladičké autorky, která všechny své čtenářky bez rozdílu věku přenáší do světa princezen a pohádkově nádherných sirén, do světa dlouhých rób, korunek a domů jako vystřižených z katalogů o bydlení. A právě díky tomuto kouzlu, které s dočtením poslední stránky končí, se Kiera stala tak oblíbenou a vyhledávanou spisovatelkou mezi teenagerkami.

hh

Siréna nás zavede do slunečného Miami, kde jsou všichni lidé milí, vše je krásné a hlavní hrdinky si plují na obláčku spokojenosti. Milostný příběh by však nebyl kompletní bez pana pravého, který jako by byl seskládán ze všech představ o dokonalosti muže z toho či jiného deníku, jež je pečlivě uschován před zraky rodičů v poličkách nebo šuplících mladých slečen. A přesně o tomto by celý román byl, nebýt toho drobného detailu o nemožnosti hlavní hrdinky se svým panem pravým mluvit; světe div se, ona je Siréna a jedinou svou hláskou by zahubila nejen svého milého ale i zbytek města.

Přiznávám, vše zveličuji a vyháním do extrémů. 

jj

Můj první dojem z knížky přes fakt, že byla kniha vydána již v roce 2009, autorčiny popisy mi připomínaly scény z filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna. Byť mezi oběma příběhy existuje velké množství rozdílů, od tohoto okamžiku byly pro mne automaticky přiřazeny tváře. Kdybych nevěděla, že film šel do kin až o tři roky později, stála bych si za tím, že se zde Kiera inspirovala. Dalším faktem – nikoliv dojmem – bylo velké množství chyb, kterých se autorka dopouštěla, čímž se stalo, že z novely byla skutečně patrná „začátečnickost“ a „nevypsanost“. Jednalo se hlavně o bezduché popisy, které nemají hlavu ani patu a kazí celkový dojem z textu.

Za hlavní mínus knihy ale považuji množství morálních problémů.

Zarážející pro mě byla hned první kapitola, kdy hlavní hrdinka tváří v tvář smrti své rodiny a stovek dalších lidí při dotazu, zda se nechce stát také vrahem těchto a dalších lidí na příštích sto let, za což se jí Oceán odmění zachováním jejího mladého života a nesmrtelností, odpoví bez sebemenšího rozmýšlení ano. A takto kniha dál pokračovala, od mé domněnky, že všechny sirény musely být po pár letech vraždění a samoty blázni, přes pochybný vztah sirén k Oceánu, kdy jej hlavní hrdinka považuje za nejlepšího kamaráda až po… To si přečtěte. ;)

Román/novela Siréna dle mého názoru oplývá i zeus ex machina – něco nejde? něco není fyzicky možné? Neexistuje, vše se zázračně vyřeší.

Ale jinak je to milý příběh, u kterého si každá dívčina odpočine. Nehledejte v něm žádné velké "drámo", zkrátka jen další oddechovka, která Kieřinu dosavadní tvorbu vystihuje.

 jj

Napsat v dnešní době knížku, která se dobře čte, není umění. Umění je napsat knížku, která čtenáře mezi tisíci dalšími zaujme.

A třeba vás právě tato zaujme a zapíše do paměti.

S touto větou se s vámi loučím.

jj

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatros Media.

 Výsledek obrázku pro albatros media logo

Kniha je k zakoupení zde.Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Siréna:

 1
24.04.2017 [14:46]

MaryAngelSelekcia sa mi páčila, bola krásna a romantická. Rada sa k nej vraciam, keď mám chvíľu, kde si potrebujem len oddychnuť pri obľúbených pasážach. Naproti tomu, Sirena mi prišla akoby nedotvorená. Ak by sa vzťahu hlavných postáv venovala na začiatku viac, a dala im aspoň pár kapitol navyše, tak by to bolo rozhodne dôveryhodnejšie - takto som nechápala, ako sa to puto medzi nimi vytvorilo, keď sa stretli párkrát a vymenili si pri tom pár správ - ale môj názor.

21.03.2017 [16:18]

CvrcekJak jsem napsala, Siréna je v podobném stylu jako Selekce, od stejné autorky se nedá čekat nic moc jiného, přesto se mi Siréna zdála pravděpodobně lepší. Selekci jsem vnímala jako pohádku o rozmařilé princezně, která v jednu chvíli něco chce a pak zas ne, pak zjistí, že už to nemůže mít, tak to zase chce. Ale toto byl jen můj osobní dojem...

3. Anonym
20.03.2017 [14:45]

Osobně mi přišla Selekce jako úplné plácání o ničem, žádný děj, žádná akce. Vyhazovat 300 Kč za podobnou knížku mi přijde škoda. Je Siréna v podobném stylu?

2. Liss
20.03.2017 [8:34]

Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon

1. Denis
16.03.2017 [12:29]

Je to super knižka! Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.ei.]smile41[./ei.] [.ei.]smile34[./ei.] [.ei.]smile33[./ei.] [.ei.]smile06[./ei.] [.ei.]smile01[./ei.] [.ei.]smile08[./ei.] [.ei.]smile19[./ei.] [.ei.]smile10[./ei.] [.ei.]smile17[./ei.] [.ei.]smile22[./ei.] [.ei.]smile25[./ei.] [.ei.]smile09[./ei.] [.ei.]smile07[./ei.] [.ei.]smile32[./ei.] [.ei.]smile35[./ei.] [.ei.]smile40[./ei.] [.ei.]smile24[./ei.] [.ei.]smile23[./ei.] [.ei.]smile16[./ei.] [.ei.]smile11[./ei.] [.ei.]smile18[./ei.] [.ei.]smile29[./ei.] [.ei.]smile20[./ei.] [.ei.]smile27[./ei.] [.ei.]smile12[./ei.] [.ei.]smile15[./ei.] [.ei.]smile04[./ei.] [.ei.]smile03[./ei.] [.ei.]smile36[./ei.] [.ei.]smile31[./ei.] [.ei.]smile38[./ei.] [.ei.]smile14[./ei.] [.ei.]smile13[./ei.] [.ei.]smile26[./ei.] [.ei.]smile21[./ei.] [.ei.]smile28[./ei.] [.ei.]smile39[./ei.] [.ei.]smile42[./ei.] [.ei.]smile30[./ei.] [.ei.]smile37[./ei.] [.ei.]smile02[./ei.] [.ei.]smile05[./ei.]


Uživatel:
Heslo:
Registrace


OurStories.cz


Psycholožka, terapeutka, lektorka Zuzana Tomášková Prosperio.cz...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Máte zájem? Jste Přispěvateli a chcete se stát Ověřenými přispěvateli? Jste Ověřenými přispěvateli a chcete se stát
Profi přispěvateli?
Přidejte se k Pomoci začínajícím autorům.
Hledají se pomocníčci I vy se můžete stát administrátory.
Nábor administrátorů

Kdo je tu z členů? Klikni!