Stmívání.eu ~ Twilight Fan Home - Info » Rozhovor Stephenie Meyer

Na příběh Vaší první knihy Twilight jste přišla ve snu. Jak jste pak vymyslela ty ostatní postavy?

Myslím, že takovýto sen mývá člověk jen jednou za život a to bylo vše, co jsem potřebovala. Jakmile jsem jednou odemkla ty dveře, bylo tam mnoho příběhů čekajících na objevení. Podle všeho je v mé hlavě dost lidí, aby mě na nějakou chvíli dostatečně zásobili.

Čím si podle Vás vysloužilo Vaše psaní takovou pozornost?

Vše, co mohu odhadnout, je, že když píšu, zapomenu, že to není skutečné. Prožívám ten příběh a myslím, že lidé dokáží vyčíst tu upřímnost kolem těch postav. Ony jsou pro mne skutečné, zatímco o nich píšu, a to je podle mne činí skutečnými i pro čtenáře.

Jaké to je být srovnávaná s J.K. Rowlingovou?

Jsou to smíšené pocity. Na jedné straně mi to lichotí. Jsem její velkou fanynkou. Na druhou stranu cítím odpor, protože pak lidé říkají: „Kdo si myslí, že je?“ A pak se cítím špatně, jako kdybych to všude rozhlašovala já, což není pravda. To mi vážně vadí.

Jakým způsobem píšete, aby to zaujalo čtenáře každého věku?

Nepsala jsem ty knihy speciálně pro mladé. Psala jsem je pro sebe. Nevím, proč tak snadno překlenují ty roky, ale je potěšující, že hodně třicátníků s dětmi, jako jsem já, na ně také reaguje - takže vím, že to není proto, že bych se uvnitř stále cítila na 15!

Twilight sága zahrnuje mnoho různých druhů lásky mezi postavami - romantická, rodičovská atd. Máte nějaký krédo o lásce, které chcete předat svým čtenářům?

Nikdy nepíšu o krédech. Vždy píšu věci, které mě baví, a jednou z nich, která je podle mne skutečně příjemná k prozkoumání, je představa o lásce. Dívám se do svého vlastního života a na mé kamarády a rodinu a jak láska mění to, kým jsem. To mne fascinuje.

Hudba má na Vás zjevně velký tvůrčí vliv. Byla hudba vždy součástí Vašeho života?

Ve skutečnosti, když jsem vyrůstala, jsem hudbu neposlouchala. Moji rodiče byli dost přísní. Hudbu jsem jako svoji inspiraci objevila až v pozdějším věku.

Kromě Mitta Romneyho jste, zdá se, nyní nejpopulárnější Mormonkou v USA. Máte pocit, že jste dobrou představitelkou vašeho náboženství?

Být Mormonkou je velká část toho, kdo jsem, a velmi se snažím žít správně, ale nevím o tom, že bych byla příkladem. Nenávidím říkat: „Ano, podívejte se na mne. Já jsem dobrý příklad Mormonky.“ Chci být tou nejlepší osobností, jakou mohu být, takže možná v tomto ohledu jsem dobrým příkladem.

Jaký průzkum upírů, pokud vůbec nějaký, jste si dělala, než jste začala psát Twilight?

Jediný čas, kdy jsem si udělala nějaký průzkum o upírech, byl, když si Bella dělala vlastní průzkum o upírech. Protože jsem si vytvářel svůj vlastní svět, nechtěla jsem prostě zjistit, kolik pravidel jsem porušila.

Jakou radu máte pro ženy v domácnosti, které se starají o své rodiny a které chtějí vybočit z řady a dosáhnout něčeho jako Vy?

Jděte za tím! Neplánovala jsem začít novou kariéru, když jsem to udělala, a chtělo to hodně odvahy poslat ty prosebné dopisy. Poslala jsem jich 15 a dostala jsem 9 zamítnutí, pět jich neodpovědělo a jen jediná osoba mě chtěla vidět. Pokud je to něco, co si užíváte, dejte do toho s odhodláním a pevnou vůlí a sledujte, co se bude dít.

Kdybyste byla upír, jaká by byla vaše zvláštní dovednost?

Snažila jsem se představit si, jaká by to byla, ale na nic jsem nepřišla. Asi bych byla prostě jen šťastná, že nemusím spát a že nestárnu. To by bylo skvělé.

V Breaking Dawn se zdá, jako byste se záměrně vyhýbala bojové scéně na konci knihy. Plánovala jste to tak?

Toto je původní konec prvního hrubého náčrtu, který jsem k Breaking Dawn napsala ještě v roce 2003. Vždycky to pro mě bylo spíše drama ze soudní síně, než bojová scéna. Bylo to vždy o překonání někoho psychicky; věděla jsem, že kdyby se to zvrátilo do fyzické bitvy, nikdy by tam nebyl vítěz. Toto byl konec, který se podle mne skutečně hodil k mým postavám - protože to byl duševní souboj.

Ovlivnilo Vaše nahlížení na víru způsob, jakým jste napsala sérii Twilight?

Ve skutečnosti ne zas tolik. Rozhodně ne vědomě. Když píšu příběhy, chci se u toho jen dobře bavit. Ale myslím, že protože jsem velmi pobožná osoba, určitým způsobem se to odráží v mých knihách, i když nevědomky.

Když jsem letos v dubnu četla v časopisu Time článek o Vás, věřila jsem, že hlavním zaujetím pro Vaše náctileté čtenáře bylo ztotožnění se s Bellou a jejím „křiklavě-čistým“ vztahem s Edwardem. Nyní, v Breaking Dawn, jste tyto postavy uvedla do manželství a těhotenství, obojí milníky, které jsou mnoho let vzdálené pro Vaše mladé čtenáře. Proč jste se rozhodla vzít příběh tímto směrem?

Pro mne byl ten příběh realistickým. Věci se mění, vy dospíváte a svět se mění. Možná na mě měla vliv série knih Anna ze Zeleného domu, která je jednou z mých nejoblíbenějších, protože nekončila svatbou. Nebyl to polibek a šťastni až na věky. Skutečně jsem byla ráda, že ta kniha tak nekončila. Chtěla jsem ale vidět realitu a realita je taková, že věci nevyblednou, když si někoho vezmete.

Jsou postavy, o kterých jste psala, podobné nějakým skutečným lidem? Ovlivnil někdo ve Vašem životě osobnosti těchto postav?

Občas tam je postava, která je kombinací lidí, které jsem znala - některé dívky z Belliny školy rozhodně odráží lidi, které jsem znala v této fázi svého života - ale jinak většinou vznikly nově. Je to úžasné, některé z těch postav jsou naprosto vyzrálé a jak často na ně myslím, vím o nich všechno. A pak tam jsou další, na kterých jsem musela trochu déle pracovat a jaksi se ponořit do jejich motivací. Pár z nich - např. Rosalie - byly obtížné. Chvíli mi trvalo, než jsem přišla na to, jaká je.

Napadlo Vás, že Vaše knihy budou mít tak velký vliv na čtenáře?

Kruci, ne! A stále jsem tím překvapená. Když se Twilight umístil na 5. místě žebříčku bestsellerů New York Times, byl to pro mne naprostý vrchol. Nikdy mne nenapadlo, že tam někdy budu. A stále mám občas takové chvíle, kdy se prostě zastavím a řeknu, počkejte chvilku - jak to že to jde stále nahoru? Čekám, kdy mi někdo podtrhne nohy. Tak to mám od prvního dne, protože já jsem pesimistka. Ale ono to je stále ohromné, a ne, nemám žádnou představu. Stále nemám žádnou představu.Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Rozhovor Stephenie Meyer:

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.ei.]smile41[./ei.] [.ei.]smile34[./ei.] [.ei.]smile33[./ei.] [.ei.]smile06[./ei.] [.ei.]smile01[./ei.] [.ei.]smile08[./ei.] [.ei.]smile19[./ei.] [.ei.]smile10[./ei.] [.ei.]smile17[./ei.] [.ei.]smile22[./ei.] [.ei.]smile25[./ei.] [.ei.]smile09[./ei.] [.ei.]smile07[./ei.] [.ei.]smile32[./ei.] [.ei.]smile35[./ei.] [.ei.]smile40[./ei.] [.ei.]smile24[./ei.] [.ei.]smile23[./ei.] [.ei.]smile16[./ei.] [.ei.]smile11[./ei.] [.ei.]smile18[./ei.] [.ei.]smile29[./ei.] [.ei.]smile20[./ei.] [.ei.]smile27[./ei.] [.ei.]smile12[./ei.] [.ei.]smile15[./ei.] [.ei.]smile04[./ei.] [.ei.]smile03[./ei.] [.ei.]smile36[./ei.] [.ei.]smile31[./ei.] [.ei.]smile38[./ei.] [.ei.]smile14[./ei.] [.ei.]smile13[./ei.] [.ei.]smile26[./ei.] [.ei.]smile21[./ei.] [.ei.]smile28[./ei.] [.ei.]smile39[./ei.] [.ei.]smile42[./ei.] [.ei.]smile30[./ei.] [.ei.]smile37[./ei.] [.ei.]smile02[./ei.] [.ei.]smile05[./ei.]


Uživatel:
Heslo:
Registrace


OurStories.cz


Psycholožka, terapeutka, lektorka Zuzana Tomášková Prosperio.cz...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Máte zájem? Jste Přispěvateli a chcete se stát Ověřenými přispěvateli? Jste Ověřenými přispěvateli a chcete se stát
Profi přispěvateli?
Přidejte se k Pomoci začínajícím autorům.
Hledají se pomocníčci I vy se můžete stát administrátory.
Nábor administrátorů

Kdo je tu z členů? Klikni!