Stmívání.eu ~ Twilight Fan Home - Info » Nedělník - 1. číslo


Nedělník - 1. čísloJak to bylo s prvními upíry mezi lidmi v historii a jaké to je s upíry v Twilight sáze? To a mnohem více najdete v našem novém Nedělníku!

 

Vítejte!

První číslo Nedělníku je tu. Pojďme se podívat na téma První upír, které je fascinující. Uchvátilo vás tak jako nás? Výborně! Pojďme na to...

 

Upír v historii vs. upír v Twilight sáze

Rozpoznávacích znaků upíra je mnoho. Jak se ale ovšem liší upíři od Stephenie Meyerové od upírů v historii?

Podívaly jsme se na zoubek upírům v minulosti. Ti měli oči hnědé nebo červené, při hladovění černé. K tomu všemu také měli mnohdy kovové zuby, což u upírů od naší spisovatelky Stephenie nehrozí. Naštěstí.

Rozdíly u očí nejsou tak velké, jak se zdá… Upíři vegetariáni z naší ságy mají zlaté, chcete-li zlatavě medové oči, které s postupným hladověním přecházejí do černé. Rudé oči mají všichni ti, kteří loví lidi.

Upíři v minulosti nebyli zdaleka tak nesmrtelní, jak to známe všichni z povídání o Drákulovi. To znamená, že nemohli chodit na slunce a přes den spali v hrobech, rakvích a na dalších místech, kam slunce nezavítalo. Našim miláčkům z Twilight se tohle stát nemůže, jelikož se pouze třpytí na slunci. Další bod pro Stephenii.

Ale co tvrzení upírů z Twilight o tom, že nemůžou mít děti? Do posledního dílu tomu věřila celá rodina Cullenových, ale Bellino těhotenství je vyvedlo z omylu. Poté i celou volterrskou výpravu uchvátila naše maličká Renesmé a i zjištění, že je takových poloupírů více, bylo převratné i pro tisíciletého Ara, který o něčem takovém neměl ani tušení.

Jak to bylo v minulosti?

Podle slovanské mytologie mohl upír uzavřít sňatek s člověkem a mít s ním děti. Zajímavé, že? Jen je škoda, že se neví, zda ty jejich děti měly také upíří geny… Mnozí tvrdí, že ano, jiní zase, že ne.

Posuneme se však kousek dál…

Upíři neumírají stářím, tak to také i popisuje naše oblíbenkyně Stephenie, ale upíři od Steph se dají zabít například ohněm, pokud jsou napřed indisponováni například utržením hlavy. Ale jak je tomu s historickými upíry? Ti sice mohli shořet, ale když se napili krve, posilnili se.

Jako obrana proti upírům existovalo velké množství metod, některé jsou prý i archeologicky dokázané. Většina z nich měla mrtvému fyzicky zabránit, aby opouštěl hrob.

Tady pár metod máte:

 • mrtvý byl proboden kůlem (nejznámější…)
 • tělo mrtvého bylo dodatečně vyhrabáno a spáleno
 • mrtvola se zabalila do rybářské sítě
 • mrtvý byl obrácen na břicho nebo ležel ve skrčené poloze
 • mrtvý byl zavalen kameny
 • mrtvému byla zacpána ústa např. kameny, železem, hlínou
 • tělo mrtvého bylo násilně porušeno (useknuta hlava apod.)
 • useknutá hlava mrtvého byla uložena do zvláštního hrobu
 • do hrobu se střílelo šípy
 • na hrobech nebo přímo v nich byly zažíhány ohně
 • mrtvému byl sypán do úst mák

 

Ale jak na upíry z Twilight ságy? Neublíží jim slunce, kůly a ani česnek na ně neplatí… Takže co?

Jediná metoda je, že mu jiný upír anebo vlkodlak roztrhá hrdlo a spálí ho. Nebo snad existují ještě další metody, o kterých nevíme? 

A dostáváme se k tomu, jak se takový upír zrodí.

V původní slovanské, ale i germánské mytologii se upírem stával člověk zemřelý nečistým způsobem (sebevrah, popravený zločinec) či vůbec osoba vylučující se ze společnosti lidí, nebo zemřelá nepřirozenou smrtí (čaroděj užívající černé magie nebo oběť čaroděje). Upírem bylo také dítě čarodějnice, zplozené po styku s démonem.

O zemřelých, kteří nenašli klid po smrti a chodili údajně strašit své příbuzné, se nezřídka říkalo, že se stali upíry. V době, kdy bylo vše, co nešlo vysvětlit, považováno za boží trest nebo dílo ďábla, bylo naprosto běžné znesvěcovat hroby zemřelých příbuzných, aby ti žijící měli jistotu, že se nevrátí v jakékoli podobě.

Na toto téma je možné najít několik povídek, a to především v soutěži Stín historie u tématu Cullenovi v historii srdce Evropy.

Zajímavé názory našich předků na vznik upíra. Ale co První upír v Twilight?

Nejstarším doloženým (dle twilightsaga.wikia.com) upírem Ságy se jeví Amun, jehož stvoření se datuje do roku 2500 před naším letopočtem. Další adeptkou by měla být Athenodora, u níž je (stejně jako u mnoha dalších možných starších) rok stvoření neznámý.

Můžeme jen doufat, že nám časem naše spisovatelka prozradí samotný vznik jejích upírů (nejlépe způsob i čas).

 

První upír v historii

Dosud nebylo oficiálně přijato jako platné jedno jméno, proto se příznivci upíří tématiky dělí na různé tábory podle toho, koho považují za prvního upíra.

Podle některých jím byl Kain, kterého proklel Bůh za to, že zabil svého bratra Ábela. Vyskytly se i případy tvrzení, že to nebyl tento Kain, ale ještě jiný a jedná se pouze o shodu jmen. Skeptici mají za to, že Kain jako první upír byl vytvořen pouze pro divadelní účely a pro pobavení a poučení lidí, kteří mají rádi divadlo.

Dalším adeptem je hrabě Vlad neboli Drákula. Přezdívku Drákula mohl dostat z více důvodů, nikolik však proto, že by byl upírem, ačkoli ho tak Bram Stoker vykreslil. Vlad se měl proměnit v upíra poté, co zavrhl Boha za to, že nechal zemřít jeho milovanou ženu.

Třetí je žena jménem Lilith, která měla být údajně první ženou Adamovou, ale byla natolik nezkrotná a divoká, protože byla stvořena stejně jako on, že se Adam rozhodl ji zavrhnout, Bůh ji proklel a z ní se stal první upír. Aby lidstvo mohlo být zrozeno, stvořil Bůh Adamovi Evu z jeho žebra, aby byla poslušná a pokorná Bohu i Adamovi.

Lilith se vyskytovala i v seriálu True Blood jako první upír, jehož schopnosti potom převzal poněkud mladý upír Bill.

Ještě bych sem zařadila první upíry z Vampire Diaries (a to nejen proto, že zde můžete najít mnoho povídek, které kombinují Vampire Diaries anebo True Blood s Twilight). V tomto seriálu to byla rodina Mikaelsonova. Rodiče Esther a Mikael měli pět dětí (Rebekah, Kol, Finn, Elijah a Klaus). Protože Esther byla čarodějka, rozhodla se, že nenechá svou rodinu zemřít a stvořila z nich (ať už záměrně či nechtěně) První upíry. Není snadné je zabít, jsou velmi silní a odolní, ale když už jeden z nich zemře, pak zemřou všichni upíři, kteří byli jím a jeho „dětmi“ stvořeni. Aby ale příroda zůstala v rovnováze, stal se Mikael, jejich otec, lovcem upírů.

Který je ten váš první?

 

A jak na Prvního upíra pohlíží naše známá autorka emam

 

První upír – byl to on,

ďáblovy ženy šampion.

A že má čertík hravou duši, 

na upíra cosi ušil.

 

Vypustil ho mezi lid,

ale skrytý musel být.

Člověk o něm nevěděl,

ale on by pověděl,

že o něm ví, neb stravou mu byl bohatou.

Jenže když neměl hlavu rohatou,

co nehrála si ani na svatou,

nechtěl být v světě sám.

A inu řekl si: „Co já udělám?“

 

I šel a lidskou ženu vybral sobě

a zabránil jí spáti v hrobě.

Tak počala se historie klanu jeho,

která nezná strachu pražádného.

A že byl miláčkem samotné čertice,

jeho potomci se zbláznili nejvíce.

 

Vždyť jak jinak mluvit o tvoru,

co mls kraloval na a přijal ku dvoru.

A že nejsou korunovanými králi?

Co na tom, když dcerku mají, se kterou by si hráli. 

 

Básnička se emam velmi povedla a moc jí za ni děkujeme! 

Jsme rády, že jste si náš První Nedělník přečetli. Děkujeme za váš čas a chuť si jej přečíst a budeme velmi rády, když ho i vy příště zpestříte svými postřehy. 

 

BellaNess & Myfate

 


 

Nové téma: 

 Oblíbená povídka - příští Nedělník bude za 14 dní 8. listopadu


Následující díl »


Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Nedělník - 1. číslo:

 1 2 3   Další »
22. janeline
29.10.2015 [11:17]

Athenodora je to zaujímave a postavy sú senzačné

21. BellaNess admin
28.10.2015 [21:11]

BellaNessNěkdo, kdo bere to nové téma? Prosím, hlaste se Emoticon

27.10.2015 [20:12]

KateDenali11 Emoticon Emoticon Emoticon

19. caius and athenodora
27.10.2015 [16:43]

najradšej mám tu našu spoluautorskú athenodora

18. caius and athenodora
26.10.2015 [21:30]

ahoj nejdes na pokec

17. BellaNess admin
26.10.2015 [20:59]

BellaNessto nás (mě a mou spoluautorku) moc těší Emoticon Emoticon Emoticon

16. lindsey
26.10.2015 [20:55]

celkom ma zaujala athenodora takže ta hlavne posledna kapitola

15. BellaNess admin
26.10.2015 [20:12]

BellaNessPovídku, kterou máš ráda a trochu nám ji přiblížit (postavy, místo děje,...), vypsat třeba její plusy, mínusy a proč se ti tak líbí Emoticon

26.10.2015 [19:56]

KairaTayAhoj, co si mám představit pod pojmem - Oblíbená povídka?

13. caius and athenodora
26.10.2015 [14:12]

mne sa tiež viac páčia popisy postav caiovi popisy sa daju najst aj v ostatných postavách napr.athenodora je tam o nom niečo napísané aj Arovi tak je niečo
ked som pozerala twilight rozbresk ta athenodora je ale zachovalá som zvedavá kolko si nanáša makeupu ale je krasna musim povedat aj ked neviem akú má povahu ale je to dobra postava škoda že ju viac nepoznáme

 1 2 3   Další »

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.ei.]smile41[./ei.] [.ei.]smile34[./ei.] [.ei.]smile33[./ei.] [.ei.]smile06[./ei.] [.ei.]smile01[./ei.] [.ei.]smile08[./ei.] [.ei.]smile19[./ei.] [.ei.]smile10[./ei.] [.ei.]smile17[./ei.] [.ei.]smile22[./ei.] [.ei.]smile25[./ei.] [.ei.]smile09[./ei.] [.ei.]smile07[./ei.] [.ei.]smile32[./ei.] [.ei.]smile35[./ei.] [.ei.]smile40[./ei.] [.ei.]smile24[./ei.] [.ei.]smile23[./ei.] [.ei.]smile16[./ei.] [.ei.]smile11[./ei.] [.ei.]smile18[./ei.] [.ei.]smile29[./ei.] [.ei.]smile20[./ei.] [.ei.]smile27[./ei.] [.ei.]smile12[./ei.] [.ei.]smile15[./ei.] [.ei.]smile04[./ei.] [.ei.]smile03[./ei.] [.ei.]smile36[./ei.] [.ei.]smile31[./ei.] [.ei.]smile38[./ei.] [.ei.]smile14[./ei.] [.ei.]smile13[./ei.] [.ei.]smile26[./ei.] [.ei.]smile21[./ei.] [.ei.]smile28[./ei.] [.ei.]smile39[./ei.] [.ei.]smile42[./ei.] [.ei.]smile30[./ei.] [.ei.]smile37[./ei.] [.ei.]smile02[./ei.] [.ei.]smile05[./ei.]


Uživatel:
Heslo:
Registrace


OurStories.cz


Psycholožka, terapeutka, lektorka Zuzana Tomášková Prosperio.cz...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Máte zájem? Jste Přispěvateli a chcete se stát Ověřenými přispěvateli? Jste Ověřenými přispěvateli a chcete se stát
Profi přispěvateli?
Přidejte se k Pomoci začínajícím autorům.
Hledají se pomocníčci I vy se můžete stát administrátory.
Nábor administrátorů

Kdo je tu z členů? Klikni!