Stmívání.eu ~ Twilight Fan Home - Knihy » 50 podobností mezi Odstíny šedi a Twilight Ságou

Stmivani


50 podobností mezi Odstíny šedi a Twilight SágouKrátce poté, co jsme v kině shlédly první díl Fifty Shades od americké autorky E. L. James, jsme si spolu se Susanou povídaly. Nejen o tomto filmu, ale také o podobnosti celé série a hlavně hlavních postav s Twilight. Řešily jsme to natolik dlouho a natolik detailně, že jsme daly dohromady tento seznam, o který jsme se s vámi rozhodly podělit. Snad si počtete. :-D

Upozornění: Článek obsahuje spojlery! 

FIFTY SHADES OF GREY AND TWILIGHT SAGA – 50 podobností

Když si to tak sečteme a podtrhneme, daly jsme jich společně dohromady padesát, což je velice příznačná číslovka, a jak už všichni jistě víme, tyto podobnosti jsou čistě záměrně náhodné, protože Fifty shades of Grey se původně jmenovalo Master of the universe a jednalo se o fanfiction právě na Twilight Ságu.

V knihách zkrátka některé situace bily do očí, ale ve filmu na tom byly obdobně také některé jejich leckdy doslovné dialogy, které se v knize snadno ukryly v závalu písmenek a slov, které mnohdy i velice důkladně popisovaly jiné věci.

Pokud je ale čtenář pozorný a četl oboje, pak mu tyto zdánlivě drobné podobnosti zkrátka neuniknou a dříve, či později si jich všimne.

Podobnosti všeobecného rázu :

- V obou příbězích vystupuje Seattle jako místo, kde se alespoň část děje odehrává. 

- Deštivé prostředí také mluví samo za sebe a podobně laděná atmosféra se spolu s hudebním doprovodem rozhodně nezapře.

Jen si vezměte úvodní scénu…

- Z obou hlavních představitelů se přes noc stali sex symboly, zatímco představitelky se staly terčem závisti. 

- A nyní to hlavní pro jejich tvůrce, jak Twilight Sága, tak Fifty Shades of Grey dokážou vyprodat kinosály. Zvláště, je-li pak Valentýn.

Co mají společného Edward Cullen a Christian Grey? :

Základní fakta :

1) Oba jsou adoptovaní a taky bohatí.

2) Bydlí v domech/bytech, za které by jiní vraždili.

3) Milují svou sbírku drahých a rychle jedoucích aut.

4) Hrají na piano a to více nežli dobře…

5) Oba dva umí být tvrdohlaví, majetničtí a v neposlední řadě také žárliví.

6) Chození s nimi vyžaduje naprostou diskrétnost, ale jen jeden z nich na to má dokonce smlouvu. 

 

Fyzický vzhled :

7) Fyzická atraktivita je samozřejmostí a pro jejich protějšky je až nezdravá. Bella i Ana jsou z nich na infarkt už, když si sundají vrchní části oděvu a co teprve ten zbytek...

8) Edward Cullen i Christian Grey občas mají i podobně pokřivený úsměv. V knize ovšem častěji než ve filmu. Také si rádi prohrabávají vlasy a způsobují si tak rozcuch.

9) Oba dva mají nezvyklé barvy duhovek, které jsou jejich typickým znakem. Edwardovi patří zlatá a panu Greyovi, příznačně k jeho jménu, stříbrná. Ovšem podle popisu v knihách se jejich celkový vzhled a vystupování tak nějak shodují téměř ve všech ohledech.

Hrdinské činy, které mluví za vše :

10) Edward uchrání Bellu před zloduchy v Port Angeles, zatímco Christian Anu vysvobodí ze spárů jejího poněkud vlezlého kamaráda.

11) V obou případech hraje hlavní roli démon alkohol, což je další společná věc.

12) Následně Christian zachrání Anu tím, že ji strhne stranou, když se k ní blíží neomalený cyklista, zatímco Edward se pro Bellu vrhne dokonce pod auto.

Speciální dovednosti :

 

13) Oba jsou bezesporu lepšími tanečníky než jejich drahé protějšky. Ještěže láska nevyžaduje eleganci a grácii, protože jinak by Ana s Bellou zůstaly na ocet a všichni víme proč.

 

14) Ať už v letadle, či na zádech, oba dva vás každopádně vynesou do oblak. Ještěže ten efekt je stejnej…

 

15) Ženy zbožňují jejich ledové doteky. Christian si ovšem pomáhá kostkami ledu. 

 

16) S tím také souvisí, že dříve nebo později s nimi tak jako tak otěhotní a žádná antikoncepce jim v tom nezabrání. Obzvláště pak pokud ji nepoužívají.

Ostatní podobnosti :

17) Oba někdy, ať už ve filmu či knize, použili frázi: „Vítej v mém světě.“ Nebo její obdobu: „Tohle je můj svět.“

18) Jedna z jejich oblíbených vět je také: „Drž se ode mě dál!“ Zatímco Ana ho umí skvěle napodobit i v opilosti, Bella nad ním jen tiše v koutku dumá a teskní.

A takových frází by tu bylo více…

19) „Já bych tě chtěl poznat, ale ty bys neměla chtít poznat mě. Nejsem chlap pro tebe. Jsem nebezpečný.“

20) A má nejoblíbenější: „Nemohl jsem se od tebe držet dál, i když by to tak pro tebe bylo lepší…“

21) Její obdoba: „Došel jsem k závěru, že se od tebe nedokážu držet dál.“ Nás přivádí k dalšímu bodu. Vyplívá z ní totiž, že ani jeden se nedokáže dlouhodobě ovládat, pokud jde o jejich protějšky. Slabá vůle, či nedostatek snahy?

22) Oba jsou mistři v odvádění pozornosti. Edward toho využíval především na líbánkách, kdy se snažil Bellu utahat, aby nevyžadovala intimnosti. Pan Grey na to šel podobně, i když jeho pohnutky byly jiné. Dobře, je to vidět především u té scény s piánem. Mnohem raději Anu ošuká, než aby jí dovolil se ho dotknout.

Inu, proti gustu… 

Co se jejich rodiny týká :

23) Oba mají v rodině znalce v oboru medicíny. V jednom případě je to nevlastní matka, ve druhém pak nevlastní otec.

24) Christian má bratra Elliota, který si jej neustále dobírá úplně stejně, jako si Emmett dobíral Edwarda. Stejně je tomu pak i v případě dalších sourozenců. Alice a Mia totiž mají krom velice podobné povahy také podobný účes. 

25) Elliot s Emmettem si ale na rozdíl od Mii s Alice udrželi stejná počáteční písmenka ve svých jménech. (Pokud byste ovšem brali v potaz, že Alice je v průvodci vedená jako Mary Alice, pak by i toto mohla býti shoda.)

Závěrem :

26)  Je úplně jedno zda jdete do postele s Christianem Greyem nebo Edwardem Cullenem. Stejně budete ráno samá modřina… :-D 

 

Co mají společného Isabella Swanová a Anastasia Steeleová? :

Základní fakta :

27) Obě jsou to nemehla od přírody. Ach, ta nešikovnost…

28) Libují si v image šedé myšky. Podceňují se a jsou tak trochu naivní.

29) Také jsou to zapřisáhlé romantičky. A mají zájem o anglickou literaturu. Oblíbenými autory jsou Jane Austenová, Thommas Hardy a Emily nebo Charlotte Bronteovi.

30) Celkově vzato jsou to zkrátka vzácné osobnosti, které jsou naprosto čisté a na 100% dobré až do morku kostí.

  

Fyzický vzhled :

31) Dalo by se říci, že dle popisu v knihách se ani naše dvě hlavní hrdinky příliš neliší. Obě jsou sice hubené, ale o nějaké vysportované postavě nemůže být řeč. Jediným rozdílem je snad jen barva očí.

32) Obě jsou to brunetky, co se péčí o své vlasy příliš nezaobírají. Anastasia dokonce chvílemi vypadá, jako by doma neměla hřeben.

33) Co se oblékání týká, i zde by se podobnosti daly nalézt, protože nad tím příliš nepřemýšlí a neřeší to. Anastasii ale budiž ke cti, že když skutečně o něco jde, tak se umí vyfiknout i sama, kdežto Belle musí pomáhat Alice.

34) V čem se ale shodují dokonale, jsou plátěné tenisky ala Conversky. Jenže, kdo by je v dnešní době nemiloval, že? I když jako obuv do deště nic moc…

Hrdinské činy, které mluví za vše :

35) Takové od nich nečekejte. Mnohem více jim sedí role slečinek v nesnázích, i když někdy je to rozporuplné a dalo by se o tom polemizovat… 

Co se jim totiž každopádně upřít nedá je fakt, že nakonec své drahoušky osvobodily od každodenní šedi a temnoty, která sužovala jejich srdce a i to může být svým způsobem považováno za hrdinství.

Nemluvě o tom, že vydržet to jak s Greyem, tak s Cullenem, chce velmi pevné nervy, které bych já osobně neměla.

Speciální dovednosti : 

 

36) Od té doby, co Ana poznala Christiana, si jistě musela měnit kalhotky několikrát za den a ač by to Bella nepřiznala, všichni víme, že k tomu také daleko neměla, jak byla z Edwarda vyplesknutá. 

 

37) Ať dělaly, co dělaly, nakonec obě dvě skončily pod čepcem a s těhotenským pupíkem k tomu jakožto bonus.

Ostatní podobnosti :

38) Obě dvě mají slabost pro kousání svého dolního rtu.  

39) Milují stará auta. Bella vlastní červený náklaďáček a Ana má svého Broučka. Nebo taková auta alespoň měly, než se jim do cesty připletli Christian s Edwardem. 

40) Zřídka kdy dokázaly vzdorovat svému protějšku. Ještěže ta Anastázie uměla alespoň koulet očima…

41) A zřejmě také mají rády, když jejich drahé protějšky provozují stalking.

42) Obě mají kámoše jiné národnosti. Jake je původně indián a José hispánec. Oba začínají na písmeno J a oba jsou do svých kamarádek zdánlivě beznadějně udělaní. Podobně je na tom také ten kluk z obchodu, jež je zároveň synem majitele, což nás přivádí k postavě Mika Newtona z Twilight a k dalšímu bodu.

43) Obě mají pitomou brigádu. Pracují totiž v obchodech, kde by ženy nikdo nečekal. Bella se zaměřila na outdoor a zbraně, zatímco Ana si zvolila železářství.

44) Překvapivě umějí vařit.

45) Mají tendenci vyjednávat si určité podmínky. Ana tuto svou schopnost využívala při projednávání smlouvy mezi dominujícím a jeho sub, zatímco Bella si tímto způsobem vyjednávala nejen sex, ale také svatbu a věčný život. Tak, kdo je na tom líp?

46) Obě dvě se svého pomyslného věnečku velice rády zbavily…

Co se jejich rodiny týká : 

 

47) Ana i Bella jsou jedináčci.

 

48) Anina matka je také mladá, přestože už ne věkem. Dalo by se říci, že je stejně nezodpovědná jako Renée. Cosmo drinky před polednem a čtvrté manželství mluví samo za sebe. Když to shrneme, Anina rodina je téměř stejná jako ta Belly, jen se její matka častěji vdávala.

Závěrem :

49) Obě pouze seděly v koutě a čekaly, až ti praví najdou je.

50) A pozor! Mělo to výsledky! :-D

Těch podobností je samozřejmě celá řada. Je těžké si na ně na všechny vzpomenout a braly jsme v potaz především jejich první díly, i když několik spoilerů k věcem budoucím tam bezesporu je.

Tak, a co vy? Přišli jste na nějaké další podobnosti? Fandíte vůbec Fifty shades? A kdo je podle vás lepší? Edward nebo Christian? Má vaše sympatie stará dobrá Bella, nebo máte raději její upgreadovou verzi v podobě Anastasie Steeleové?Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek 50 podobností mezi Odstíny šedi a Twilight Ságou:

 1 2   Další »
21.03.2018 [19:43]

BreeTannerPetronela: Už to vím, bylo to v tomto článku úplně na začátku. :D Jinak jsem to nevěděla. :)

11. Petronela webmaster
21.03.2018 [19:28]

PetronelaBreeTanner: nevím jestli to víš, ale původně byla FSoG ff tvorbou na TWL, proto je to tak plné podobností, které jsou v tomto článku zmíněny. Christian byl v originále Edward a Ana byla Bella. Emoticon ... když si knížky přečteš s tímto vědomím, hned tam uvidíš všechny členy Cullenovic rodinky a mnoho dalších postav.

21.03.2018 [19:20]

BreeTannerÚplně souhlasím. Ne všeho, ale něčeho jsem si při sledování Fifty Shades všimla taky. (U obojího jsem viděla jen filmy - u TS jsem četla vše krom prvního dílu, u Fifty Shades jsem skončila v první knize po pár kapitolách. První jsem viděla film a podobně psaná kniha mě nebavila - to je důvod pro oba příběhy. Ovšem ke třem zbylým dílům TS jsem se dostala před filmy, takže tak... :) )

9. Christásia
21.03.2018 [14:04]

Vůbec mě nenapadlo že je to podobné. Mně se osobně líbí víc FSoG jak kniha tak film. Když jsem četla Stmívání tak mě to nezaujalo naopak FSoG to mě zaujalo a někdy tam bylo i něco vtipný tak jsem se i nasmála. Akorát mě štve že,ve filmu FSoG tam plno scén není Emoticon Emoticon

8. kk
08.05.2017 [21:50]

Hodně z nich jsem viděla sama, hlavně ty obecného charakteru postav a situací. Ale některé mě vůbec nenapadly.. jako ti kamarádi, sourozenci, brigády atd.. Díky.

7. Píďa
20.02.2017 [13:03]

Tak to jsem ráda, že nejsem jediná, kterou to napadlo. Emoticon Ale přeci jen dávám přednost Twilight před Fifty Shades. Knižně je Stmívání daleko lépe zpracované. Filmová verze obou knih je příšerná, k tomu se ani vyjadřovat nebudu. Ale pěkná práce! Pobavila jsem se. Emoticon Emoticon

15.05.2016 [22:26]

TynaKvaJak nečekané, že existuje milion takových spojitostí. I sama autorka FSoG v několika rozhovorech přiznala, že jsou její knížky jen upravenou fanfikcí na Twilight, která se dá dokonce snadno dohledat. Nejde o nic víc než o další splašku, která si hraje na literaturu. Holt bestseller neznačí kvalitu.

5. TwiC
22.10.2015 [10:28]

Super! Emoticon ani mě nenapadlo, že by to mohlo mít spojitost Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon Emoticon

13.09.2015 [1:00]

chloeDekujeme :-)

22.08.2015 [13:33]

JohnnaSice fsog moc nefandím, (viděla jsem jen film, možná, že kniha je lepší) tak to byla sranda. Emoticon A když se nad tím člověk zamyslí, což mě třeba vůbec nenapadlo spojovat, tak to i odpovídá, třeba v těch postavách, takže určitě zajímavé. Emoticon

 1 2   Další »

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.ei.]smile41[./ei.] [.ei.]smile34[./ei.] [.ei.]smile33[./ei.] [.ei.]smile06[./ei.] [.ei.]smile01[./ei.] [.ei.]smile08[./ei.] [.ei.]smile19[./ei.] [.ei.]smile10[./ei.] [.ei.]smile17[./ei.] [.ei.]smile22[./ei.] [.ei.]smile25[./ei.] [.ei.]smile09[./ei.] [.ei.]smile07[./ei.] [.ei.]smile32[./ei.] [.ei.]smile35[./ei.] [.ei.]smile40[./ei.] [.ei.]smile24[./ei.] [.ei.]smile23[./ei.] [.ei.]smile16[./ei.] [.ei.]smile11[./ei.] [.ei.]smile18[./ei.] [.ei.]smile29[./ei.] [.ei.]smile20[./ei.] [.ei.]smile27[./ei.] [.ei.]smile12[./ei.] [.ei.]smile15[./ei.] [.ei.]smile04[./ei.] [.ei.]smile03[./ei.] [.ei.]smile36[./ei.] [.ei.]smile31[./ei.] [.ei.]smile38[./ei.] [.ei.]smile14[./ei.] [.ei.]smile13[./ei.] [.ei.]smile26[./ei.] [.ei.]smile21[./ei.] [.ei.]smile28[./ei.] [.ei.]smile39[./ei.] [.ei.]smile42[./ei.] [.ei.]smile30[./ei.] [.ei.]smile37[./ei.] [.ei.]smile02[./ei.] [.ei.]smile05[./ei.]


Uživatel:
Heslo:
Registrace


OurStories.cz


Psycholožka, terapeutka, lektorka Zuzana Tomášková Prosperio.cz...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Máte zájem? Jste Přispěvateli a chcete se stát Ověřenými přispěvateli? Jste Ověřenými přispěvateli a chcete se stát
Profi přispěvateli?
Přidejte se k Pomoci začínajícím autorům.
Hledají se pomocníčci I vy se můžete stát administrátory.
Nábor administrátorů

Kdo je tu z členů? Klikni!